آژانس دیجیتال مارکتینگ و طراحی سایت روشن

68 995 910 - 021
لوگو طراحی سایت
آژانس دیجیتال مارکتینگ روشن
سئو اینستاگرام

آیا واقعا چیزی به اسم سئو اینستاگرام داریم؟

قطعا الان با یک سرچ ساده در گوگل و خواندن مطالب به این نتیجه میرسید که چیزی به اسم سئو اینستاگرام نداریم.

من در این مطلب به شما ثابت میکنم نه تنها میتوان پیج را سئو کرد بلکه در کمتر از یکسال دیگر سئو پیج شما به شدت مهمتر و بیشتر باعث رشد پیجتان خواهد شد.

در ابتدا اجازه بدید به شما بگویم سئو چیست؟

زمانی که شما محتوایی را برای دریافت رتبه بهتری در نتایج جستجو یک موتور جستجو بهینه سازی میکنید به این اقدام سئو کردن میگویند.

مثلا اینکه شما در گوگل سرچ کرده اید “سئو اینستاگرام” و این صفحه  را به شما نشان داده است به این دلیل است که ما این صفحه را برای عبارت مذکور سئو یا بهینه کرده ایم.

کلمه سئو (SEO) که مخفف عبارت (Search Engine Optimization) است به معنی بهینه سازی برای موتور جستجو می باشد.

حالا این اقدامات برای گوگل، بینگ و یاهو استفاده میشد اما از آنجایی که اینستاگرام الان پلتفرم مناسبی برای فروش و برند سازی شده است افراد زیادی تمایل دارند تا پیج آنها در نتایج جستجو اینستاگرام نمایش داده شود و حتی در جایگاه بهتری نیز دیده شوند.

به این عکس نگاه کنید

نمونه سئو اینستاگرام

به نظر شما چرا به عنوان اولین گزینه پیج من را نشان میدهد؟

آیا این اتفاقی است؟ یعنی شما باور دارید که هوش مصنوعی اینستاگرام که یکی از برترین هوشهای مصنوعی جهان است برای نمایش اطلاعات از هیچ الگوریتم خاصی استفاده نمیکند و به صورت رندوم پیج میلاد روشن را به عنوان اولین گزینه نشان داده است و دفعات بعدی پیج افراد دیگر گزینه اول خواهند بود؟

سوال دیگر آن است که تا به حال شده مثلا دنبال پیج آقای محمدرضا گلزار بگردید اما بجای نشان دادن پیج اصلی ایشان، فن پیج های ایشان در صدر نتایج جستجو باشد و پیج ایشان در گزینه های چهارم یا پنجم نمایش داده شود. به نظر شما چرا به عنوان گزینه اول پیج آقای گلزار را به ما نشان نداد؟

ما زمانی که میخواهیم یک محتوا را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کنیم با کارهایی به موتور جستجو میگوییم مرتبط ترین عبارت به این محتوا چه عبارتی است. مثلا مرتبط ترین عبارت برای این محتوا “سئو اینستاگرام” است.

پس موتور جستجو متوجه میشود که اگر کسی دنبال این عبارت بود ما را به عنوان لینک اول در صفحه نتایج جستجو نمایش دهد اما اگر کسی برای جستجو از عبارت “سئو اینستاگرام در گوگل” استفاده کند آیا ما باز هم شانسی داریم که نمایش داده شویم؟

بله قطعا در نتایج خواهیم بود ولی احتمال اینکه لینک اول باشید به مراتبط کمتر است.

حالا شما تصور کنید بیش از صد پیج با نام آقای گلزار وجود دارد، اگر شما جستجو خود را با عبارت “محمد رضا گلزار” انجام دهید قطعا پیج اصلی ایشان را حتی در نتایج جستجو نمیبینید. اما اگر از عبارت “reza golzar” استفاده کنید دقیقا لینک اول پیج ایشان است.

پس الان  متوجه شدید که اولین قدم ما در سئو پیجمان انتخاب مرتبط ترین عبارت به موضوع پیجمان است.

پس ما میتوانیم کار برخی اعمال تغییراتی در شیوه نمایش خودمان به عنوان نتیجه جستجو ایجاد کنیم. این همان سئو اینستاگرام یا بهتر بگویم بهینه سازی پیج برای موتور جستجو اینستاگرام است.

شما در ادامه مطلب یاد خواهید گرفت که چطور پیجتان را سئو کنید اما قبل از آن اجازه دهید به شما بگویم کپشن شما در آینده ای نزدیک به شدت مهم خواهد شد و از همین الان  به شما پیشنهاد میکنم حتما از کلمات کلیدی فعالیتتان در آن استفاده کنید، منظورم هشتگ زدن نیست، کلمات کلیدی کارتان را به صورت ساده در متن کپشن خود به کار ببرید.

علت این درخواست این است که اینستاگرام در چند ماه اخیر در کشورهای انگلیسی زبان امکانات جدیدی را به صورت تستی فعال کرده است که توسط آن وقتی شما عبارتی را جستجو میکنید دیگر پیج ها و هشتگ ها را جستجو نمیکند بلکه خود عبارت را بدون هشتگ و به صورت ساده میتواند سرچ کند. به تصویر نگاه کنید.

تصویر جستجو عبارت

این امکان به وضوح نشان میدهد که به زودی اینستاگرام مطالب کپشن شما را برای نمایش نتایج بهتر، جستجو خواهد کرد و کلمات کلیدی آن را استخراج میکند.

قبلا هم پیش آمده بود که اینستاگرام یک قابلیت جدید را قبل از جهانی شدن در یک یا چند کشور به صورت تستی فعال نماید.

اما آیا بهینه سازی اینستاگرام به همینجا ختم میشود؟

خیر؛ وقتی شما تصاویرتان را در این شبکه اجتماعی آپلود میکنید در اصل هوش مصنوعی اینستاگرام تصویر شما را تحلیل کرده و تشخیص میدهد این تصویر مربوط به چه موضوعی است.

به تصویر زیر نگاه کنید.

تصویر دو نفر که توی کد ها زده دو نفر آدم

همانطور که میبینید در کدهای مربوط به تصویر بدون اینکه شخص صاحب پیج توضیحی در مورد عکس دهد هوش مصنوعی تشخیص داده است که این عکس مربوط به دو نفر آدم است که در فضای بیرونی مثلا پارک گرفته شده است و روی یک صندلی نشسته اند.

در اینجا هم اینستاگرام دارد با این تحلیل ها اطلاعات جمع آوری میکند تا بتواند به افرادی که به این موضوعات علاقه مند هستند مرتبط ترین نتایج را نشان دهد.

شاید شما فکر کنید به سادگی وارد اپلیکیشن اینستاگرام میشوید و این خیلی اتفاقی است که مطالبی که برای شما جذاب است نمایش داده میشود یا نتایج جستجو شما خیلی اتفاقی با نتایج جستجو دوستتان که دقیقا همان عبارت شما را جستجو کرده است متفاوت می باشد.

اما باید بدانید که اینها هیچکدام اتفاقی و رندوم نیست، بلکه با تمام این تحلیل های فوق العاده هوشمند و متمرکز بر جزئی ترین اقدامات شما اینستاگرام سعی دارد تا محیط این اپلیکیشن را تا جای ممکن برای شما جذاب کند و مدت زمان حضور شما در این پلتفرم را افزایش دهد.

به همین علت است که خیلی ها روزانه تا ده ساعت در اینستاگرام وقت میگذرانند.

اما دلیل استفاده شما قطعا کسب درآمد از اینستاگرام یا اینستاگرام مارکتینگ است که این مطلب را میخوانید و میدانم که میخواهید بدانید چطور میتوانید پیج خود را سئو کنید و هم در تاپ هشتگ ها باشید، هم اکسپلور و هم شماره یک صفحه نتایج جستجو اینستاگرام.

در ادامه قدم به قدم به شما خواهم گفت که چطور به موتور هوشمند اینستاگرام بگوییم دقیقا پیج ما چه کاری انجام میدهد و چه مخاطب هایی را به پیج ما هدایت کند.

توجه کنید که قبلا اینستاگرام برای نشان دادن شما پست های شما را بررسی میکرد و اگر مرتبط با علاقه مندی های یک شخص بود آنرا در اکسپلور یا تاپ هشتگ یا نتایج جستجو نشان میداد.

اما امروز به آن شکل نیست، اینستاگرام کل فعالیت پیج شما را در نظر گرفته است.

مثلا پیج شما در زمینه دکوراسیون داخلی فعالیت میکند. پس اینستاگرام پیج شما را در دسته بندی دکوراسیون داخلی قرار میدهد و به افرادی که به این زمینه علاقه  مند هستند نمایش میدهد.

حال دانستن این موضوع به چه درد ما میخورد، توجه کنید که اگر پیج ما در یک موضوعی دسته بندی شود پستهای ما در اکسپلور افرادی که به آن موضوع علاقه دارند نمایش داده میشود و اگر آن شخص شروع به جستجو عبارتی کند که مربوط به پیج ما میشود در نتایج جستجو آن شخص ما را در رتبه بالاتری نمایش خواهد داد.

پس یکی از کارهایی که باعث میشود پیج ما سئو شود مشخص کردن موضوع فعالیت پیج است.

حالا چطور میتوانیم موضوع فعالیت پیج را مشخص کنیم؟

در اولین قدم به شما پیشنهاد میکنم آی دی  و نام پیج را درست کنید.

برای آی دی هم میتوانید موضوع فعالیت را به صورت انگلیسی انتخاب کنید هم از نام خود یا نام برند خود استفاده کنید.

مثلا اگر فعالیت شما در زمینه میکاپ است در آی دی از کلمه “makeup” استفاده کنید. مثلا اسم شما سحر است و میکاپ آرتیست هستید پس آدرس آی دی شما میشود “sahar.makeup” حال اینکه چطور این آی دی را بنویسید به خود شما مربوط است اما کلمه makeup را بدون فاصله و درست بنویسید.

اگر نخواستید در آی دی خود از کلمه کلیدی فعالیتتان استفاده کنید میتوانید این کار را در بخش نام پیج انجام دهید.

مثلا شما فروشنده لباس مجلسی هستید و میخواهید هر کسی در مورد لباس مجلسی سرچی انجام داد شما در نتایج جستجو نمایش داده شوید، برای اینکار در قسمت نام پیج عبارت “لباس مجلسی” را قرار دهید و بعد از آن میتوانید نام برند خود را قرار دهید.

بطور مثال “لباس مجلسی | هیوا” یا “فروشگاه لباس مجلسی” یا “طراحی لباس مجلسی”.

انتخاب مناسبترین، مرتبط ترین، و بهترین عبارت برای نام و آی دی پیج یک کار خیلی ضروری در سئو پیج است که اگر با تحقیق کلمات کلیدی آشنایی ندارید حتما به شما پیشنهاد میکنم که از یک مشاور اینستاگرام کمک بگیرید تا برای شما تحقیق کلمات کلیدی را انجام دهد و بر اساس آن بهترین آی دی و نام پیج را به شما پیشنهاد دهد.

در صورتی که تمایل دارید از خدمات مشاوره اینستاگرام ما استفاده کنید میتوانید به این صفحه مراجعه کنید. دکمه لینک صفحه مشاوره رو بذارم

در قدم بعدی سئو اینستاگرام شما باید یک بایو عالی برای معرفی پیج خود بنویسید اما فراموش نکنید استفاده از کلمه کلیدی مربوط به کسب و کارتان در بایو به شدت مهم است، لازم نیست از هشتگ در ابتدای کلمه کلید در قسمت بایو استفاده کنید فقط کافی است کلمه کلیدی را در متن خود قرار دهید به همین سادگی.

به طور مثال کلمه کلیدی شما “شیرینی خانگی” است و میتوانید به این شکل این عبارت را در بایو خود استفاده کنید.

“بهتون پیشنهاد میکنم فقط یکبار شیرینی خانگی ما را امتحان کنید تا ما را میزبان تمام جشن های خود کنید”

یا “در این پیج به شما یاد میدم خوشمزه ترین شیرینی خانگی را بپزید”.

انتخاب بهترین متن برای بایو پیجتان به غیر از مهم بودن برای سئو برای جذب مخاطبهای جدید نیز بسیار ضروری است چون اولین جایی که یک مخاطب میخواند تا متوجه شود در این پیج قرار است چه اتفاقی بیوفتد و آیا این پیج برای فالو کردن مناسب است یا خیر از طریق بایو است و من به شما پیشنهاد میکنم برای حرفه شدن در بایو نویسی از دوره های آموزش اینستاگرام استفاده کنید یا در اینترنت عبارت “آموزش اینستاگرام” را جستجو کنید مطالب آموزشی خوبی برای شما خواهد آورد.

در قدم بعد یک پیشنهاد ویژه برای شما دارم، سعی کنید تصاویری که به عنوان پست استفاده میکنید تا جای ممکن به موضوع فعالیت شما مرتبط باشد، مثلا اگر تصویر شما نمایی از خانه ای باشد که دکوراسیون داخلی برای آن انجام شده است، موضوع تصویر برای هوش مصنوعی همانطور که در قبل نشان دادم قابل تشخیص است و به درست دسته بندی شدن صفحه شما کمک بزرگی خواهد کرد. البته این مورد یه ضرورت نیست اما انجامش تاثیر عالی روی بهینه سازی صفحه شما دارد.

کپشن نویسی بهینه

نوشتن کپشن از چند جهت قابل بهینه سازی است، در ابتدا اگر توجه کرده باشید وقتی پستی نمایش داده میشود تنها خط اول کپشن نمایش داده میشود و جلوی آن دکمه ای برای خواندن ادامه کپشن وجود دارد که اگر آن را تپ کنید کپشن به صورت کامل به شما نمایش داده میشود.

ما به آن خط اول “خط طلایی” میگوییم. چون اگر آن یک خط درست نوشته شود احتمال خوانده شدن ادامه کپشن را میتواند تا ۸۰۰ برابر افزایش دهد.

درسته این نکته خارج از بحث سئو اینستاگرام بود ولی فرصت خوبی بود از ارزش این خط صحبت شود.

برای نوشتن کپشن سعی کنید حتما چند کلمه یا عبارت کلیدی اصلی کسب و کار خودتون رو در کپشن قرار بدید، توجه کنید لازم نیست در ابتدای کلمات هشتگ بذارید. فقط کلمه را بنویسید به طور مثال «این پست آموزشی به درخواست زیاد شما تو کامنتها ساخته شد تا بهتون آموزش بدم قبل از شروع پخت شیرینی خانگی داشتن چه وسایلی ضروری است»

همانطور که دیدید من عبارت کلیدی شیرینی خانگی را بدون گذاشتن هشتگ در متن کپشن خود قرار دادم و حتی متن به فرم عجیبی در نیامد و خواننده کپشن هم اذیت نخواهد شد و ما نیز به مقصود استفاده کلمه کلیدی در کپشن رسیدیم.

هشتگ گذاری مناسب سئو اینستاگرام

ما از مدتها پیش با هشتگ گذاری آشنا شده ایم و تقریبا میدانیم هشتگ گذاری کردن چه منافعی برای پست ما خواهد داشت. در اینجا به شما میگویم هشتگ گذاری مناسب سئو چطور باید انجام شود.

حتما از چند هشتگ طولانی استفاده کنید، مثلا لباس مجلسی مشکی یک هشتگ طولانی به حساب می آید، تمامی هشتگ هایی که حداقل سه کلمه داشته باشد جزو هشتگ های بلند به حساب می آید.

این هشتگ ها از دو جهت به پیج شما و بازدید پست شما کمک میکنند، اول اینکه اگر کسی جستجویی خاصتر انجام دهد، مثلا دنبال لباس مجلسی مشکی باشد تا لباس مجلسی احتمال نمایش پیج و پست شما خیلی بیشتر است تا اگر شما فقط از هشتگ لباس مجلسی در پست خود استفاده کرده باشید.

ضمنا احتمال قرار گرفتن پست شما به عنوان تاپ هشتگهای آن هشتگ طولانی بیشتر است و اگر تاپ هشتگ شوید مدت بیشتری پست شما به نمایش گذاشته میشود و در طولانی مدت افراد بیشتری پست شما را خواهند دید و این یک استراتژی عالی برای جذب مخاطب است. مثل سئو گوگل که وقتی لینک اول میشوید در برخی موارد تا سالها همان لینک اول باقی میمانید و این خود یک سرمایه گذاری بلند مدت است.

پس حتما از هشتگ بلند استفاده کنید اما چه تعداد هشتگ الان به شما میگویم.

پیشنهاد من این است اگر در شروع کار هستید حداقل ۸ هشتگ بلند استفاده کنید و اگر پیج شما فالوور ارگانیک مناسبی میگیرد ۳ هشتگ بلند استفاده کنید.

بعد از استفاده از هشتگهای بلند نوبت به هشتگهای کوتاه و عبارات کلیدی اصلی میرسد. تصور نکنید اگر از این هشتگ ها استفاده کنید غیر ممکن است به تاپ هشتگاهای آن راه پیدا کنید، بلکه ممکن است پست شما تعامل کافی را دریافت کنید تا تاپ هشتگ باشد پس از استفاده از این هشتگها نترسید و سعی کنید حداقل در شروع کار ۸ هشتگ اصلی هم داشته باشید و بعد از مدتی که فالوور ارگانیک گرفتید تعدا آنرا به ۳ الی ۵ هشتگ برسانید.

در نهایت توجه داشته باشید زمانی که پیج حالت استیبلی رسید که هر روز یک پست قرار میدادید دیگر نیاز که هر روز ۱۶ الی ۲۰ هشتگ بزنید، در این حالت سعی کنید برای هر پست نهایتا ۳ الی ۵ هشتگ بزنید اما مرتبط ترین و اصلی ترین هشتگ ها باشد.

حال مثال دیگر را در نظر بگیرید، تصور میکنیم شما یک پیج برای فروش لباس مجلسی دارید و میخواهید که با عبارت لباس مجلسی

فهرست مطالب

با دوستانتان به اشتراک بگذارید
خبرنامه آکادمی کسب و کار اینترنتی روشن

با عضویت در خبرنامه روشن، هر هفته یک ایمیل مفید در زمینه آموزش فروش اینترنتی دریافت کنید

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست تماس
در صورتی که تمایل دارید ما با شما تماس بگیریم، اطلاعاتتان را از طریق فرم برای ما ارسال کنید.
درخواست تماس
در صورتی که تمایل دارید ما با شما تماس بگیریم، اطلاعاتتان را از طریق فرم برای ما ارسال کنید.
درخواست تماس
لطفا اطلاعات تماس خورد را وارد نمایید تا برای هماهنگی مشاوره با شما تماس بگیریم
طراحی سایت
آژانس دیجیتال مارکتینگ روشن
با ما تماس بگیرید

شماره تماس

ورود به سایت