آژانس دیجیتال مارکتینگ و طراحی سایت روشن

68 995 910 - 021
لوگو طراحی سایت
آژانس دیجیتال مارکتینگ روشن

مایند مپ (Mind map) و فایده ترسیم نقشه ذهنی برای افراد پر مشغله

مایند مپ چیست؟

نقشه ذهن یا Mind Map، یک روش تصویرسازی برای بهبود یادگیری، خلاقیت، تفکر و حل مسئله است. در این روش، اطلاعات و ایده‌ها به شکلی غیرخطی و با استفاده از رنگ‌ها و شکل‌های گوناگون به صورت یک نقشه ترسیم می‌شود. این روش به این شکل کار می‌کند که با کمک خطوط و شکل‌های گوناگون، ایده‌ها و اطلاعات به شکلی سازمان‌یافته بر روی کاغذ یا در یک برنامه کامپیوتری قرار می‌گیرند. در نهایت، نقشه ذهن کمک می‌کند تا با برجسته کردن ارتباطات بین مفاهیم، یک دیدگاه جامع‌تر و همچنین انتخاب‌های بهتر و برنامه‌ریزی‌های بهتر در هر زمینه ای به دست آید.

مایند مپ برای چه کسانی کاربردی است؟

نقشه ذهن برای هر کسی که می‌خواهد بهتر یاد بگیرد، ایده‌های خود را سازماندهی کند، مسائل پیچیده را حل کند یا بهبود حافظه و تفکر خود را ارتقا دهد کاربردی است. این روش به خصوص برای دانشجویان، مدیران، کارآفرینان، معلمان، مشاوران، نویسندگان، هنرمندان و هر فردی که به دنبال بهبود تفکر و یادگیری خود است، مناسب است. همچنین برای حل مسائل و ارتقای تصمیم‌گیری در هر زمینه‌ای، از جمله مشاوره، تحقیق، برنامه‌ریزی، سازماندهی و مدیریت، نقش موثری دارد.

روش نقشه کشی ذهنی یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش یادگیری و بهبود تفکر خلاق است. با استفاده از این روش می‌توانید در تحقق اهداف مختلف، از جمله ایجاد عادات سالم و تکمیل ایده‌های کسب و کاری، موفقیت آمیز عمل کنید. این روش به شما امکان می‌دهد تا ایده‌های خود را سازماندهی کرده و با استفاده از حافظه‌ی بیشتری که به دست می‌آورید، بهتر درکشان کنید.

 

 

ارتقا توانایی حفظ و یادگیری با نقشه کشی ذهنی

در گذشته، مردم روم از یک روش بصری به نام تکنیک لوکی برای فراگیری و به خاطر سپردن مفاهیم جدید استفاده می‌کردند. تکنیک لوکی، به ایجاد تصویر ذهنی برای جذب و نگهداری اطلاعات متنوع، مانند یک سخنرانی، توجه داشت. این تصویر ذهنی، افراد را قادر می‌ساخت تا اطلاعات را به خاطر بسپارند و در نتیجه، بتوانند از آن‌ها بهره‌برداری کنند.

مانند تکنیک لوکی، نقشه کشی ذهنی هم با ایجاد تصاویر ذهنی و ارتباط برقرار کردن بین مفاهیم و ایده‌ها، به حفظ و یادگیری کمک می‌کند. با استفاده از نقشه کشی ذهنی، می‌توانید موضوعات پیچیده را در قالب یک نمودار ساده و قابل فهم ترسیم کنید و به خاطر بسپارید. همچنین، با تمرین و استفاده از این روش، می‌توانید بهبود حافظه و تمرکز خود را تجربه کنید و در به خاطر سپردن اطلاعات بیشتر موفق شوید.

نقشه کشی ذهنی یکی از بهترین روش‌هایی است که می‌تواند به حفظ و یادگیری کمک کند. با استفاده از این روش، می‌توانید بهترین استفاده را از ذهن خود بکنید و بهبود قابل توجهی در حافظه و تفکر خلاق خود داشته باشید.

در این روش، ایده‌های خود را سازماندهی می‌کنید و به شکلی ساده و پویا در نقشه ذهنی خود قرار می‌دهید. این کار به شما کمک می‌کند تا اطلاعات را به شکل یکنواخت و منظمی سازماندهی کنید و به یادگیری بهتر و سریع‌تری دست پیدا کنید. همچنین، به دلیل اینکه این روش از خطوط و شکل‌های مختلف استفاده می‌کند، بیشتر از حافظه بصری شما استفاده می‌شود، که می‌تواند به حفظ و یادگیری اطلاعات کمک کند.

در کل، نقشه کشی ذهنی یک روش کارآمد و کاربردی برای بهبود حافظه و یادگیری است که می‌تواند به شما در تحقق اهدافتان در زندگی، به ویژه در زمینه‌هایی مانند تحصیل و کار، کمک کند.

جهت یادگیری عمیق و افزایش درک مفاهیم، درگیری ذهنی معنادار ضروری است. روش‌های سنتی یادگیری به دلیل عدم توجه به درگیری ذهنی معنادار، نتایج مطلوب را به همراه ندارند. در نتیجه، استفاده از نقشه کشی ذهنی به جای حفظ کردن مطالب، نتایج بهتری خواهد داشت. با استفاده از این روش، فرد یادگیرنده در طوفان فکری، ایده‌ها و مفاهیم جدید را ایجاد کرده و با هم ارتباط بخشید. همچنین، این روش به فرد کمک می‌کند تا تصاویری را ایجاد کند که به یادآوری اطلاعات کمک می‌کند.

برای کسب و کارهای پیچیده، از جمله طراحی پروژه‌ها، ایجاد پایگاه‌های جستجوی اطلاعات و طراحی استراتژی، استفاده از نقشه کشی ذهنی بسیار کارآمد است. این روش به مدیران این امکان را می‌دهد تا مسائل پیچیده را سریعا دریافت و درک کنند و آن‌ها را در حافظه خود حفظ کنند. در نتیجه، نقشه کشی ذهنی به عنوان یک روش یادگیری و مدیریت بسیار کارآمد و موثر در کسب و کارهای پیچیده شناخته شده است.

یک تحقیق که توسط یک متخصص در حوزه نقشه کشی ذهنی به نام چاک فری انجام شده است، نشان می دهد که بیش از نیمی از شرکت کنندگان در این تحقیق از این روش برای مدیریت پروژه ها و اطلاعات خود استفاده می کنند و حدود ۴۰ درصد از آنها از این روش برای طراحی استراتژی استفاده می کنند. تقریباً ۹۲ درصد از شرکت کنندگان در تحقیق چاک فری اعتقاد داشتند که ترسیم نقشه ذهنی در درک سریعتر و شفافتر مفاهیم به آنها کمک می کند.

 

 

افزایش بهره وری با استفاده از نقشه ذهنی

یکی از مزایای برجسته نقشه کشی ذهنی برای صاحبان و مدیران کسب و کار افزایش بهره وری است. طبق نظرسنجی ها، ترسیم نقشه ذهنی می تواند بهره وری آنان را به میزان ۲۰ الی ۳۰ درصد افزایش دهد. بر اساس آماری که توسط چاک فری در طی ۸ سال به دست آمده است، نزدیک به ۷۰ درصد از شرکت کنندگان به نظر می رسد که با نقشه کشی ذهنی می توان به طور متوسط حدود ۷ ساعت از زمان کار و آموزش آنها صرفه جویی کرد. همچنین، ۳۰ درصد دیگر نیز معتقدند که این کار باعث صرفه جویی حداقل ۳ تا ۷ ساعت در هفته خود خواهد شد. از طرفی، ۴۰ درصد دیگر نیز می گویند که نقشه کشی ذهنی حداقل می تواند ۱ تا ۳ ساعت از زمان آنها در طول هفته را صرفه جویی کند. این آمارها نشان می دهد که نقشه کشی ذهنی می تواند به طور قابل توجهی بهره وری صاحبان و مدیران کسب و کارها را افزایش دهد.

برای شکوفایی خلاقیت در طول هر دوره‌ی زندگی، استفاده از ابزاری مناسب و مؤثر امری ضروری و مهم است. ترسیم نقشه‌ی ذهنی یکی از این ابزارهای ایده‌آل برای شکوفایی خلاقیت به شمار می‌رود. بر اساس نتایج نظرسنجی شرکت‌کنندگان در مطالعات چاک فری، استفاده از نقشه کشی ذهنی می‌تواند به افزایش ۵۰ درصدی خلاقیت کمک کند. متخصصان نیز بر این باورند که نقشه کشی ذهنی به آن‌ها کمک می‌کند تا افکارشان را به خوبی منظم کرده و در طول انجام پروژه‌های خلاقانه، اتصالات معناداری در ذهنشان به وجود آورند. این تکنیک به کاربران اجازه می‌دهد تا ایده‌های‌شان را به سرعت روی کاغذ بنویسند؛ این به آن‌ها این امکان را می‌دهد که پیش از اینکه جرقه‌های خلاقانه‌شان فروکش کنند، مفاهیم ایجاد شده را در ذهن‌شان ثبت کنند. این تکنیک یکی از بهترین و موثرترین ابزارها برای تقویت خلاقیت و افزایش بهره‌وری است.

با نقشه کشی ذهنی خود را متخصص نشان دهید

استفاده از تکنیک نقشه کشی ذهنی می‌تواند به عنوان یک ابزار قدرتمند برای سازماندهی ایده‌های کسب و کاری پیچیده و انتقال آن‌ها به سهامداران سازمانی مورد استفاده قرار گیرد. با استفاده از نرم‌افزارهای نقشه کشی ذهنی، می‌توان به راحتی ایده‌ها را در قالب مفاهیم منظم و مرتب سازماندهی کرد. این تکنیک می‌تواند بهبود قابل توجهی در توانایی انتقال ایده‌ها به سهامداران سازمانی ایجاد کند. در حالی که روش‌های استفاده از نقشه کشی ذهنی هیچ محدودیتی ندارد، مدیران پروژه می‌توانند با استفاده از این تکنیک، ایده‌ها را با وضوح و شفافیت بیشتری برای اعضای گروه توضیح دهند. به علاوه، بازاریاب‌ها می‌توانند با استفاده از نقشه کشی ذهنی، کمپین‌های فروش و تبلیغاتی و برنامه‌های زمانی انجام انواع امور را به شیوه‌ی بهتری طراحی کنند. در کل، تکنیک نقشه کشی ذهنی می‌تواند به عنوان یکی از بهترین ابزارهای سازماندهی ایده‌ها در هر صنعتی، به کار گرفته شود.

 

 

ترسیم نقشه ذهنی

موضوع اصلی را در وسط صفحه یا کاغذ قرار دهید و آن را با یک تصویر یا یک کلمه کوتاه توصیف کنید.

 • اطلاعات دیگری که مرتبط با موضوع شما هستند، را دور از موضوع اصلی ترسیم کنید. از شکل‌های هندسی یا شکل‌هایی که با موضوع شما مرتبط هستند برای نشان دادن این اطلاعات استفاده کنید.
 • به عنوان مثال، اگر شما در حال نقشه کشی برای یک پروژه‌ی تحقیقاتی هستید، می‌توانید شاخه‌هایی با نام‌های مختلف برای اطلاعات مانند منابع، داده‌ها، و نتایج پروژه‌ی خود بکشید.
 • با استفاده از رنگ‌های مختلف یا اندازه‌های مختلف فونت برای ترسیم عناصر مختلف از نقشه‌ی ذهنی خود، تغییرات متمایزی برای هر بخش برجسته کنید.
 • در نهایت، به خلاقیت خود اجازه دهید و به دنبال راه‌های جدید و جذاب برای نشان دادن اطلاعات باشید. با تمرین کردن این روش، شما می‌توانید برای خود یک روش سازماندهی و نمایش ایده‌های جدید پیدا کنید.

بهترین سایتهای ترسیم نقشه ذهنی

برای ترسیم نقشه ذهنی می‌توانید از سایت‌های زیر استفاده کنید:

 • Mindmeister: یکی از محبوب‌ترین سایت‌های نقشه ذهنی است که با یک رابط کاربری ساده و قابلیت‌های گسترده، امکان ترسیم نقشه ذهنی و همکاری در زمان واقعی را فراهم می‌کند.
 • Coggle: یک سایت نقشه ذهنی با قابلیت سادگی و کارایی بالا است. این سایت امکان اشتراک گذاری نقشه‌ها با دیگران و همکاری در زمان واقعی را نیز دارا می‌باشد.
 • Mindomo: یک سایت نقشه ذهنی بسیار گسترده و پیشرفته است که در آن می‌توانید نقشه‌های ذهنی خود را با رنگ‌ها، آیکون‌ها و تصاویر تزئین کنید. همچنین، این سایت از امکاناتی مانند اشتراک گذاری، همکاری و توضیحات برای هر گره پشتیبانی می‌کند.
 • us: یک سایت نقشه ذهنی ساده و رایگان است که به کاربران امکان ترسیم نقشه‌های ذهنی ساده را با ابزارهایی مانند خطوط و دایره‌ها فراهم می‌کند.
 • Lucidchart: یک سایت نقشه ذهنی و دیگر انواع نمودارها است که با امکانات گسترده و قابلیت همکاری در زمان واقعی، ترسیم نقشه ذهنی را برای کاربران ساده کرده است.

همه این سایت‌ها قابلیت استفاده رایگان را دارند و به شما امکان می‌دهند تا نقشه‌های ذهنی خود را با سادگی و کارایی بالا ترسیم کنید.

نرم افزارهای کامپیوتری و اپ های گوشی ترسیم نقشه ذهنی

برخی از بهترین نرم افزارهای کامپیوتری و اپلیکیشن های گوشی برای ترسیم نقشه ذهنی عبارتند از:

 • MindMeister: یک نرم افزار آنلاین و اپلیکیشن گوشی که به کاربران این امکان را می دهد تا نقشه های ذهنی خود را به آسانی ایجاد کنند و با دیگران به اشتراک بگذارند.
 • XMind: یکی از محبوب‌ترین نرم افزارهای ترسیم نقشه ذهنی برای کاربران کامپیوتر و گوشی هوشمند است که مجموعه ای از قابلیت های پیشرفته را ارائه می دهد.
 • MindNode: یک نرم افزار ترسیم نقشه ذهنی برای گوشی های iOS که به کاربران این امکان را می دهد تا نقشه های ذهنی خود را به صورت سریع و آسان ایجاد کنند.
 • Coggle: یک نرم افزار آنلاین برای ترسیم نقشه ذهنی است که امکان همکاری در زمان واقعی و به اشتراک گذاری با دیگران را فراهم می کند.
 • SimpleMind: یک نرم افزار ترسیم نقشه ذهنی برای کاربران گوشی های اندرویدی است که قابلیت های پیشرفته ای از جمله امکان ذخیره و همگام سازی با سایر دستگاه ها را داراست.
 • Mindomo: یک نرم افزار ترسیم نقشه ذهنی برای کامپیوتر و گوشی هوشمند است که به کاربران این امکان را می دهد تا نقشه های ذهنی خود را به آسانی ایجاد و به اشتراک بگذارند.

احتمالا هر روز در دنیای کسب و کار با چیزهای جدیدی برای یادگیری مواجه می‌شویم. ترسیم نقشه ذهنی یک راه عالی برای کاهش استرس یادگیری و آموزش مداوم است و می‌تواند به حفظ سلامت عمومی و روانی کمک کند. در حال حاضر، دنیای کسب و کار به یک محیط دیجیتال تبدیل شده است و جریان اطلاعات به سرعت در حال حرکت و پیشرفت است. سرعتی که با آن، نحوه یادگیری افراد را تحت تاثیر قرار داده است. با ترسیم نقشه ذهنی، می‌توانید به سرعت ایده‌های پیچیده را درک کنید و مفاهیم جدیدی را یاد بگیرید که به شما در دام انداختن فرصت‌های زودگذر کمک می‌کنند.

فهرست مطالب

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
خبرنامه مجله کسب وکار اینترنتی و درآمدزایی آنلاین

با عضویت در خبرنامه، هر هفته یک ایمیل مفید در زمینه پولسازی اینترنتی دریافت کنید

دیدگاه

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست تماس
در صورتی که تمایل دارید ما با شما تماس بگیریم، اطلاعاتتان را از طریق فرم برای ما ارسال کنید.
درخواست تماس
در صورتی که تمایل دارید ما با شما تماس بگیریم، اطلاعاتتان را از طریق فرم برای ما ارسال کنید.
درخواست تماس
لطفا اطلاعات تماس خورد را وارد نمایید تا برای هماهنگی مشاوره با شما تماس بگیریم
طراحی سایت
آژانس دیجیتال مارکتینگ روشن
با ما تماس بگیرید

شماره تماس

ورود به سایت